Ha valami eltörik, általában negatív dolgokat társítunk hozzá – a törött dolog sérült áru, kevesebbet ér, helyrehozhatatlan károsodás érte. Még ha meg is javítunk egy elszakadt ruhadarabot, az a célunk, hogy visszaállítsuk az eredeti állapotát, újra egésszé tegyük, és a lehető legközelebb vigyük a tökéletes, sérülés előtti önmagához. Ha teljesen át szeretnénk térni a lassú divat életstílusára, meg kell változtatnunk ezt a gondolkodásmódot. Az élet (divat) természetes részének kell tekintenünk a szakadásokat, a lyukakat és az egyéb hibákat, és ahelyett, hogy eltüntetnénk őket, inkább ünnepeljük a szépségüket a leleményes DIY-ruhaötletekkel.
Mit szólna, ha más szemszögből közelíthetné meg a dolgokat a kincugi japán művészetének megismerésével? Ezt az ősi japán, arannyal való megmunkálási technikát a 15. század (vagy még régebb) óta alkalmazzák kerámiákon. A vabi-szabi filozófián alapul, amely meglátja a szépséget a sérült dolgokban is. A kincugi hagyományos eljárása során a képzett mesterek aranyzománc használatával illesztik újra össze a törött kerámiát, porcelánt és más edényeket. A repedések így gyönyörű díszítéssé, és ezáltal sajnálatos hiba helyett tetszetős jellegzetességgé válnak.
Ha a kincugi megközelítését a ruhatárunkra alkalmazzuk, újragondolhatjuk szebb napokat látott, némi törődést igénylő ruhadarabjainkat. Ha a tökéletlenségekre kellemetlen szépséghibák helyett mint ruháink lenyűgöző történetének egy-egy fejezetére tekintünk, azzal feldobhatjuk őket, és a régit ismét újjá varázsolhatjuk. Például ahelyett, hogy a teljes elfedésre törekedve javítanánk ki a szakadásokat és a lyukakat, irányítsuk rájuk a figyelmet saját magunk által végzett hímzéssel, foltozással vagy varrással. Ezáltal nem csupán aktív részesévé válhatunk a történetüknek, de értéktelen rongyokból ötletes, egyedi divatcikkekké varázsolhatjuk őket.
Ihletet keres? Egyszerű, kincugi által ihletett videónk és részletes útmutatónk bemutatja, mennyire egyszerű felújítani a régi ruhákat.
Amire szüksége lesz:
- egy szakadt farmernadrág (a miénk szögesdrót áldozata lett egy kirándulás során)
- színes, mintás anyag (mi egy régi törlőruhát használtunk)
- olló
- gombostűk
- csipesz
- varrótű és cérna
Teendők:
- Válassza ki a mintás anyag egy olyan részét, amely illik a szakadáshoz.
- Ha szükséges, tágítsa ki a szakadást, hogy az tökéletesen keretbe foglalja a minta kiválasztott részét.
- Rojtosítsa ki a foltozóanyag körüli peremet.
- Gombostűkkel rögzítse a mintás anyagot a nadrág belső részéhez, a szakadás alá.
- Varrja a foltot a nadrághoz.
- Gyönyörködjön a tökéletlenségben rejlő szépségben!
Érdemes mindig szem előtt tartani, hogy a kincugi sokkal több, mint egy DIY-ötlet. Ez egy gondolkodásmód, amely a vabi-szabi filozófiáján alapul. Megújult régi farmere tökéletlenségei miatt – és nem azok ellenére – szép. A tekintetet vonzó DIY-hímzés felhívja a figyelmet a szakadások hátterére, így ahelyett, hogy elrejtené, ami a ruhadarabbal történt, elmeséli annak történetét.
Nagyszerű módszer ez arra, hogy újjá varázsoljuk régi ruháinkat, új életet lehelve a farmernadrágokba, hogy azok tovább maradhassanak a ruhatárunkban. A szakadást fedő színes cérna pedig mindig emlékeztetni fogja a ruhadarab viselése során átélt élményekre.
Amire szüksége lesz:
- Egy sérült ruhadarab (molyrágta pulóver, rojtos ujjú kardigán stb.)
- Színes textildarabok, csipke, felvarrható vagy rávasalható minták, flitterek, strasszok vagy bármely más díszítés, amely méretben illik a lyukhoz, szakadáshoz vagy sérüléshez
- Olló
- Gombostűk
- Varrótű és cérna, textilragasztó vagy vasaló
Teendők:
- Válasszon ki szembeötlő színeket, mintákat és formákat.
- Válasszon egy díszt, amely illik a sérült területre, vagy egy megkapó színű cérnát.
- Ragassza, varrja vagy vasalja a helyére a díszt és/vagy hímezzen mutatós mintát a lyuk fölé színes cérnával.
Viselje büszkén!
Image credits
Header image: Getty Images
Image of two japanese women walking in traditional dress: Shutterstock
Image of jeans with embellishments around holes: Shutterstock